MITAI - Poliuretano putos išskiria nuodingus garus, kurie kaupiasi apšiltintame pastate ir gali tapti sveikatos problemų priežastimi
Griūk negyvas! Buityje apstu įvairiausių poliuretano putų atmainų, tačiau jos gyvenimo niekam neapnuodijo. Net porolonas, iš kurio gaminami čiužiniai, yra ne kas kita, o tas pats atvirų porų poliuretanas. Iš poliuretano gaminami baldai, žaislai, kempinės, maisto pakuotės, drabužiai, automobilių salono dalys. Tiesa yra ta, kad poliuretano putos jokio toksinio poveikio nesukelia net suvalgytos. Tačiau vartoti poliuretaną vietoj maisto kategoriškai nerekomenduojame – organizmui naudingų maistinių medžiagų jis tikrai neturi, o štai kaip šiltinimo sprendimas yra idealus variantas, savo sąvybėmis lenkiantis visas kitas šiltinimo medžiagas.
MITAI - Uždarų porų poliuretano putų kaina yra kosminė ir niekada neatsipirks
Nejaugi? Pirmiausiai, šį mitą paneigia jau vien tai, kad šiltinant uždarų porų poliuretano putomis pasiekiamas vientisas konstrukcijos sandarumas bei sutaupoma begalė tvirtinimo elementų, sandarinimo medžiagų, darbo, laiko ir, žinoma, piniginių išlaidų. Pasirinkus šį šiltinimo sprendimą taupomos ir erdvės – uždarų porų poliuretano putų šilumos laidumo koeficientas yra apie 40 – 60 proc. geresnis nei kitų šiltinimo medžiagų, todėl tą patį rezultatą garantuoja kone perpus plonesnis sluoksnis putų. Šiltinamą paviršių poliuretano putos padengia vientisu sluoksniu, todėl išvengiama parazitinių konvekcinių tarpelių tarp šiltinimo medžiagos ir pagrindo bei tarp atskirų šiltinimo medžiagos gabalų. Nė viena kita tradicinių šiltinimo medžiaga nepajėgi varžytis su poliuretano putomis ilgaamžiškumo ir kaštų atsiperkamumo požiūriais. Šiltinant naujus stogus ar perdengiant senus poliuretano putos gali sutaupyti iki 70 proc. jūsų pinigų, kuriuos išleistumėte pasirinkę kitas šiltinimo medžiagas.
MITAI - Poliuretano putų tarnavimo laikas yra itin trumpas
Jau 50 metų gaminamų ir nuolat tobulinamų poliuretano putų šilumos laidumo koeficientas bei kitos fizikinės sąvybės bėgant laikui nekinta. Tuo tarpu kitas šiltinimo medžiagas veikia geoterminiai pokyčiai, krinta jų šilumos laidumo koeficientas, dėl to jomis apšiltintą pastatą jau po kelerių metų gali tekti šiltinti iš naujo. Iš visų šiltinimo medžiagų tik poliuretano putų eksploatacinių savybių deklaracijose nurodoma, kokios bus medžiagos šiluminės izoliacijos savybės po 25 eksploatacijos metų. Jei apšiltinant uždarų porų poliuretano putomis buvo kruopščiai laikomasi gamintojų rekomendacijų, ši šiltinimo medžiaga tikrai ištarnaus ir 50 metų. O gal ir ilgiau. Poliuretano atsparumo laikui ribos kol kas nežinomos – šiandien jos brėžiamos tokios, kiek yra metų pačiam produktui.
MITAI - Poliuretano putos sukelia jomis apipurkštų medinių konstrukcijų puvimą
Stogo sijas bei kitas apšiltintas medines konstrukcijas pūdo ne putos, o drėgmė ir vanduo. Jei stogui šiltinti naudosite tinkamą putų rūšį – drėgmės visiškai neįgeriančias uždarų porų poliuretano putas, stogo sijų puvimas bus neįmanomas. Drėgmė paprasčiausiai išgaruos per tarpelius tarp uždarų porų. Tarpeliai tarp uždarų porų yra tokie maži, kad vandens molekulė pro juos nepraeina, prasiskverbti gali tik oras ir garas. Priklausomai nuo medžiagos tankio uždarų porų laidumas garui yra 2 - 3 kartus mažesnis nei medžio. Svarbu nepamiršti, kad jokiomis šiltinimo medžiagomis negalima šiltinti tarp sijų iš apačios po garui nelaidžiomis medžiagomis – ruberoidu ar skarda. Problemų, galinčių kilti dėl garų kondensavimosi, išvengsite laikydamiesi elementarios taisyklės – pasipriešinimas garams į lauko pusę turi mažėti.
MITAI - Praėjus metams po apšiltinimo poliuretano putų sluoksnis sutrūkinėja
Iš piršto laužtas įsitikinimas. Poliuretano putų sluoksnis gali sutrūkinėti tik vienu atveju – jei putos buvo išpurkštos nesilaikant gamintojo rekomendacijų. Dėl nustatytų technologijų pažeidimų purškiant putas brokas gali išryškėti neprabėgus nei metams po darbų atlikimo. Nuo broko galima apsisaugoti paprašius purškėjų pateikti technologinę kortelę ar techninę specifikaciją, pagal kurią planuojama atlikti purškimo darbus.
MITAI - Uždarų porų poliuretano putos netinka šiltinti šlaitinius stogus, nes, medžiui „vaikštant“, jos atplyšta
Šis mitas niekada nevirs realybe, jei prieš atliekant šiltinimo darbus bus įsitikinta, jog medinių stogo konstrukcijų drėgnumo rodiklis neviršija nustatytų normų. Purškiant uždarų porų poliuretano putas ant drėgnų paviršių problemos išryškės iškart, nes vienas iš medžiagos komponentų sureaguos su paviršine drėgme ir poliuretanas atplyš per kelias minutes ar valandas. Purškiamos poliuretano putos, skirtingai nei kitos šiltinimo medžiagos, gaminamos ne gamykloje, o šiltinimo vietoje, todėl labai svarbu, kad jas gaminantys purškėjai laikytųsi gamintojo technologinių reikalavimų. Jų laikantis pagamintas produktas pasižymi ypač geromis sukibimo su paviršiais sąvybėmis ir yra pakankamai elastingas, kad kompensuotų stogo konstrukcijų judėjimą. Todėl medžio „vaikščiojimas“ niekaip negali įtakoti uždarų porų poliuretano sukibimo su šiltinamu paviršiumi. Jei poliuretano putų sluoksnis atplyšo, dėl to gali būti kaltas tik purškėjų darbo brokas.
MITAI - Poliuretanas sugadina difuzinės plėvelės paskirtį
Tarpai tarp uždarų porų poliuretano celių savo dydžiu yra artimi difuzinės plėvelės membranų dydžiui, todėl pats uždarų porų poliuretanas ir atlieka difuzinės plėvelės paskirtį. Iš vidinės pusės medis irgi būna padengiamas poliuretano sluoksniu, o viršutinė gegnės dalis lieka atvira po difuzine plėvele ir turi galimybę džiovintis.
MITAI - Kai išpurkštos putos sustingsta ir prilimpa prie stogo dangos, beveik neįmanoma pakeisti sulūžusios čerpės ar šiferio
Geriausias sprendimas - nešiltinti tiesiai ant stogo dangos, o šiltinimo darbus pradėti tik įrengus ventiliuojamą oro tarpą. Tačiau net ir tuo atveju, jei putos išpurkštos tiesiai ant čerpių ar šiferio, pakeisti reikiamas stogo konstrukcijas įmanoma be didelio vargo: norint atidalyti putų sukibimo juostą puikiai pasitarnaus senas pjūklas ar platus dailidės kaltas.
MITAI - Poliuretano putomis apšiltintos sienos ''nebekvėpuoja''
Jei bus atsižvelgiama į taisyklę, jog pasipriešinimas garams į lauko pusę turi mažėti, uždarų porų purškiamomis poliuretano putomis apšiltinta siena bus idealiai sandari, bet „kvėpuos“ – praleis drėgmę jos nekaupdama. Pasipriešinimui garams mažėjant į lauko pusę jūsų stogas bei sienos niekada neprisikaups drėgmės, šiluminė varža nesumažės, o sąskaita už šildymą neišaugs.
MITAI - Purškiamos putos pritraukia parazitus, kurie jas ėda
Purškiamos poliuretano putos turi nulinę kalorijų vertę, tad išalkusiems parazitams jos įdomios kaip mėsa vegetarams. O jei koks parazitas sugalvoja kyštelėti nosį į poliuretanu apšiltintą pastatą pasieškoti ten galbūt besimėtančių kaloringesnių trupinių, poliuretano putos tokiems ketinimams tampa rimta kliūtimi, kadangi yra gana tankios ir kietos. Dėl šių priežasčių parazitai poliuretano putomis apšiltintus statinius paprastai apeina pagarbiu atstumu.
MITAI - Purškiamos putos yra per sunki našta stogo sijoms ir gali įtakoti jų sulinkimą
Priklausomai nuo uždarų porų poliuretano putų sluoksnio storio 1 m2 stogo gali „pasunkėti“ nuo 4 iki 11 kg. Kita vertus, šia šiltinimo medžiaga apipurkšta konstrukcija tampa vientisu monolitu, kurio galimos apkrovos pastebimai padidėja.
MITAI - Poliuretano putos yra labai degios, todėl jomis apšiltintas namas gali supleškėti it degtukas
Poliuretano putos yra atsparios degimui bei įkaitimui ir atitinka visus degumo standartus. Tačiau visad egzistuoja tikimybė, kad, susidūrus su nepatikimais tiekėjais, jums gali būti bandoma įbrukti degias šiltinimo medžiagas. Geriausias būdas apsisaugoti nuo tokios apgaulės – paprašyti, kad prieš pradedant šiltinimo darbus būtų atliktas siūlomų putų degumo testas. Jei tiekėjai ketino pasipelnyti įbrukdami jums reikiamos degumo klasės neatitinkančias putas, prašymas atlikti degumo testą juos išbaidys, o jus apsaugos nuo galimos nelaimės.
MITAI - Poliuretano putos netinka šildyti ventiliuojamus fasadus
Dar vienas niekuo nepagrįstas mitas. Iš tiesų, prie bet kokio paviršiaus sandariai priglundančios poliuretano putos yra idealus sprendimas ventiliuojamų fasadų apšiltinimui. Šia šiltinimo medžiaga įmanoma pastorinti šiltinimo sluoksnį ant laikiklių ir tokiu būdu sumažinti šalčio tiltelių poveikį bei garantuoti sandarumą visu šiltinimo plotu. Pastorintas šiltinimo sluoksnis kampuose, kurį paslėps apdaila, padės išspręsti ir geometrinių šalčio tiltelių problemą kampuose. Be to, poliuretano putų šiltinimo danga bus 50 – 100 proc. plonesnė, nei tradicinių šiltinimo medžiagų sluoksnis, kurio prireiktų tai pačiai varžai išgauti.
MITAI - Purškiamos putos prasilenkia su pastatų vėdinimo taisyklių reikalavimais
Taisyklės reikalauja, kad pastate būtų įrengtas adekvatus vėdinimas ir oro tiekimas, taip apsaugant stogo struktūrą nuo kondensavimosi. O būtent poliuretano putų panaudojimas ir sumažina kondensacijos tikimybę. Suformuotame putos darinyje tiesiog nėra oro tarpo, kuriame kondensacija galėtų kauptis.